LAHODNÝ BLOG

BLOG E-SHOPu Lahodnosti.cz

Raw lízátka pro děti z ovocné „kůže“ s Irským mechem

Chocolate-covered-Blueberry-Leather11

Mojí inspirativní zákaznicí jsem byla požádána o další recept s Irským mechem, nejlépe pro děti na dětskou oslavu a navrch s čokoládou. Něco nápaditého, ovocného, čokoládového a božsky dobrého. Aby chutnal i dětem, co běžně jedí vařenou stravu a na raw chutě nejsou úplně zvyklé.
Zapátrala jsem v gurmánské edici Amie Sue a voila: raw lízátka z ovocné „kůže“, obalené čokoládou s kokosem nebo s mandlovou moukou, jsou na světě.
Ano, tento recept je složitější, i když ne tolik, jak vypadá. Potřebovat budete mixér nebo food proccessor a také sušičku nebo „střešní sluneční laboratoř“, jakou má moje přítelkyně Evita ve Španělsku. :) Pokud nemáte slunnou střechu nebo nežijete u moře, v tomto receptu si dobře vystačíte i s topením a plechem. I zima má své výhody. ;)
Tento raw recept děti skutečně zaujme. A Vás také, takže – neujídat. :-D Chutě se skvěle doplňují a násobí. Dokonce ani čokoláda nepřekryje chuť borůvek. Nejen díky Irskému mechu je navíc tato laskomina super zdravá.

Co potřebujeme?

Vysokorychlostní mixér (nebo kuchyňský robot a mlýnek na ořechy), sušičku (nebo topení) a vložku na tekuté suroviny nebo pečící papír, špejle

Na lízátka:

4 šálky čerstvých borůvek (nejlépe v bio kvalitě)
2 lžíce bio chia semínek, pomletých
1 lžičku mleté cejlonské skořice
1 lžičku tekuté stevie
1 lžičku čerstvě vymačkané citronové šťávy
1 lžíci bio vanilkového prášku
1/2 šálku gelu z Irského mechu

Na sušení:

trochu rozpuštěného bio kokosového oleje

Na obalení:

1 šálek raw mandlí, rozemletých na mouku
raw čokoládu (nebo raw kakaové máslo či kokosový olej, sladidlo, trochu vanilky nebo 100% čokoládovou hmotu)
strouhaný raw kokos

Chocolate-covered-Blueberry-Leather31

Nejprve si připravíme gel z Irského mechu. Více se dozvíte v mém článku ZDE: http://blog.lahodnosti.cz/znate-irsky-mech-dokonala-vychytavka-do-zive-kuchyne-podle-markuse-rothkranze/
Abyste se nemuseli zdržovat, stručně shrnu postup: Mech dobře propláchneme, např. v cedníku a poté necháme cca 2 hodiny namočený ve vodě. Vodu slijeme a mech rozmixujeme na celistvou hmotu ve vysokorychlostním mixéru. V této podobě je mech připravený k dalšímu využití do dezertů, sýrů, chlebů apod. V uzavřené nádobě v lednici vydrží až 5 dní. A nebo si vždy můžeme připravit čerstvou várku Irského mechu.
IrishMossCollagen

Irský mech, www.lahodnosti.cz.

Máme-li hotový Irský mech, můžeme pokračovat dále. Ve vysokorychlostním mixéru nebo mlýnku na ořechy nejprve rozemeleme 2 lžíce chia semínek na prášek. Rozemleté chia přendáme do mističky. Nádobu nemusíme čistit – přidáme všechny ostatní ingredience a rozmixujeme na hladkou hmotu. Nakonec přidáme prášek z chia semínek a dobře promixujeme tak, aby se chia kompletně smíchala se zbývajícím obsahem. Takto necháme obsah cca 10 minut odpočinout.
Mezitím si připravíme sušící pláty s vložkou na tekuté suroviny (nebo s pečícím papírem). Vložku na tekuté suroviny nebo pečící papír jemně potřeme (nebo sprejem rozprášíme) kokosovým olejem. To později velmi oceníte, protože usušená lízátka půjdou lépe sundat ze sušícího plátu.
Velkou lžící rozprostřeme na pláty hmotu tak, jak je na obrázku:

Chocolate-covered-Blueberry-Leather

Mezi jednotlivými lízátky si nechte místo, aby se Vám tam vešla špejle, kterou zabodneme přímo do hmoty.
Poté sušíme cca 9 hodin na teplotu do 42°C.
Po usušení lízátka vyndáme ze sušičky a obalíme je.
Pokud potřebujete poradit s raw čokoládou, mrkněte se na čokoládové recepty na Lahodném blogu. Nebo si pořiďte 100% čokoládu, kterou je třeba již jen dosladit nebo doplnit i trochou raw karobu.
Ami obaluje lízátka jako v dvojobalu: nejprve v čokoládě a  v mouce z mandlí nebo v čokoládě a ve strouhaném kokosu. Fantazii se meze nekladou, takže se můžeme nechat inspirovat a jako vždy tvořit dle svého.
www.lahodnosti.cz

Zleva: mandlová mouka, rozpuštěná čokoláda, strouhaný kokos.

2

Lízátka nejprve obalíme v raw čokoládě.

3

Poté např. v mandlové mouce…

4

…nebo v kokosu.

 

Mňam! Gurmánské raw jídlo pro zvláštní příležitosti je na světě.
Přeji Vám lahodné gurmánské pochutnání, Klára Hlaváčová
www.lahodnosti.cz

Chocolate-covered-Blueberry-Leather4

 

 

Líbí se Vám tento recept? Chcete dostávat podobné sezónní raw recepty přímo do Vaší mailové schránky bez hledání na internetu?
Přihlašte se k odběru receptů.
Nyní se podívejte do svého e-mailu. Přišla Vám od nás zpráva, kterou je třeba potvrdit. A pak se již nechte překvapit receptem na příští týden. Těšíme se na Vás. Klára Hlaváčová.

 

Chocolate-covered-Blueberry-Leather8

 

Chocolate-covered-Blueberry-Leather7

 

Chocolate-covered-Blueberry-Leather6

Autor textu a překlad receptu: Klára Hlaváčová, www.lahodnosti.cz

Autor receptu a fotografií: Amie Sue http://nouveauraw.com/raw-recipies/sweet-treats/blueberry-lollipops/

Chocolate-covered-Blueberry-Leather8

Článek je možné šířit pouze za podmínek uvedených níže:

Tento článek Raw lízátka pro děti z ovocné „kůže“ s Irským mechem lze šířit nekomerčním způsobem, pouze v nezkrácené podobě i s doprovodnými fotografiemi a se všemi aktivními odkazy a s odkazem nahttp://blog.lahodnosti.cz/raw-lizatka-pro-deti-s-ovocne-kuze-s-irskym-mechem/ včetně celé této poznámky. Vaše sdílení oceňuji.

Žijeme také na facebooku: http://www.facebook.com/Lahodnosti, kde zveřejňujeme krásný obsah. Oceňujeme Vaše „lajkování“. ;)

 

Chocolate-covered-Blueberry-Leather4

Chocolate-covered-Blueberry-Leather11

Facebook Comments

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest100Email this to someone

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>