LAHODNÝ BLOG

BLOG E-SHOPu Lahodnosti.cz

Je Vám v zimě na raw stravě zima? Co s tím?

IMG_4848
Velmi často se mě lidé ptají, co dělat, když je jim na raw stravě v zimě zima. Obecně se doporučují zahřívající potraviny a koření, jako je:
(Napadají Vás další potraviny?)
A vynechání tzv. „ochlazujících“ potravin jako jsou citrusy a exotické ovoce, popř. některé druhy zeleniny. Často take slýchám argument, že si je třeba dát něco „teplého do žaludku“.
Dosud jsem na tuto otázku neuměla uspokojivě odpovědět. Věděla jsem jenom, že mě samotné se v prvním roce „přechodu“ na živou stravu (který jsem vůbec neplánovala a více si o tom můžete přečíst v mém článku „Jak začít s živou stravou? 3+1 tip zde: http://blog.lahodnosti.cz/jak-zacit-s-zivou-stravou-31-tip/ až zázračným způsobem srovnala termoregulace.

IMG_4856

A paradoxně to vůbec nebylo jídlem. Já osobně jím exotické ovoce a citrusy i v zimě. Nejím nic teplého a dosud ani přihřívaného. Znám lidi, kteří jedí teplé jídlo :) a v zimě je jim zima, tedy tím to nebude. Přesto je mi v zimě příjemné teplo a v létě je mi příjemně teplo také. Až do konce prosince jsem nevytáhla svojí zimní bundu. A zimní boty s kožíškem nevlastním vůbec – chodím obyvkle v botách s 3mm podrážkou nebo do lesa v trackových botách… Neříkám, že to tak má být, chci tím jen doložit, že je mi skutečně teplo. :)
Jak je tedy možné, že člověku, kterému byla zima i v létě, měl studené nohy a ruce a nemohl se zahřát, se s přechodem na živou stravu „zázračným“ způsobem srovnala termoregulace? Jak to, že jsem spontánním způsobem chodila předloni v únoru v kraťasech, protože mi to bylo příjemné? (Ano, pohledy ostatních lidí už tak příjemné nebyly a tak jsem od této činnosti v civilizaci upustila :) )
O vánocích jsem se byla projít se svým psem Tadeášem v lese a najednou mi to došlo. Proč mi není v zimě na raw stravě zima? Odhalila jsem svou tajnou „ingredienci“ ve svém životním stylu, kterou jsem si doposud neuvědomila.
Vím, že by bylo určitě jednodušší sníst skořici a oooo lalala, je mi krásně teplo. Ale „moje“ metoda nemá s jídlem nic společného.

IMG_4862

Spolu se živou stravou jsem totiž začala v zimě chodit ve sněhu bosa. Ano, čtete správně. V té době jsem praktikovala několik podobných způsobů omlazování organismu, které neuvěřitelným a dlouhodobým způsobem upraví termoregulaci těla, omladí organismus a navíc jsou velmi příjemné. Chůze na boso ve sněhu a nebo po kotníky v ledové vodě (např. v lesní říčce) jsou dokonalým nástrojem, jak vám bude teplo. Pokud tuto možnost nemáte, můžete se na 30-60 vteřin ponořit celí do vany napuštěné ledovou vodou.
Když jsem tedy na procházce uviděla říčku a čerstvě padlý sníh, hned jsem si uvědomila, jak jsem první rok tuto metodu pravidelně praktikovala. Chodit ve sněhu můžete nejen venku, ale i doma na terase nebo na balkóně. Není-li sníh a vy chcete začít, projděte se v řece v ledové vodě (po kotníky). 
V létě tuto metodu můžete praktikovat ranní chůzí v rose.

IMG_4842

Jak tedy chození na boso ve sněhu vypadá?

Nijak se na to předem připravovat nemusíte. Sundáte si boty a chodíte ve sněhu. Zpočátku jsem chodila 30 vteřin, později jsem tuto dobu prodlužovala na 3 minuty. Delší doba není třeba. Jednou se mi zpátky do bot vůbec nechtělo a vyšla jsem polovinu trasy na hrad ve sněhu zcela bosa. Trvalo to asi půl hodiny a cítila jsem se skvěle.
Ideální je věnovat si těchto 30 vteřin až několik minut každý den. Metoda je dokonale účinná, i když je vám zrovna taková zima, že by Vás nezahřála ani sauna. :)
Poté si sníh z nohy oklepete rukou, rukavicí nebo šálou. Nohy neutírejte do sucha, pouze je oklepte od sněhu. Vemte si ponožky a vklouzněte do bot. Již v této chvíli se vám po těle začne rozlévat báječné teplo, vyplaví se endorfiny a člověku je tak krásně… Nestůjte, ale ještě se na pár minut svižně projděte.V případě, že chodíte v ledové vodě, nohy jemně osušte třeba šálou, ale opět ne do sucha.
Když tuto metodu budete praktikovat několikrát do týdne nebo dokonce denně, termoregulace Vašeho těla se upraví tím způsobem, že vám bude stále krásně příjemně a na nějaké rady ohledně „zahřívajícího“ nebo „ochlazujícího“ jídla budete moci zapomenout. Sami o sobě totiž neřeší příčinu a tím je rozproudění krve, dlouhodobé otužení těla, omlazení organismu a nastartování smouzdravujících schopností.

Chůze na boso ve sněhu má na lidský organismus neuvěřitelně pozitivní účinky:

 • krátkodobě stáhne cévy a poté roztáhne – pružnost cév
 • omlazuje organismus
 • prokrvuje pokožku celého těla a všechny vnitřní orgány
 • otužuje tělo a zbaví Vás „vnitřního“ chladu
 • zvyšuje obranyschopnost organismu proti tzv. „běžným“ nemocem jako je rýma, chřipka
 • má pozitivní vliv na srdeční funkci
 • vodoléčba posiluje samouzdravující schopnosti těla
 • rozproudí látkovou výměnu
 • uzdravuje i závažné nemoci
 • a mnho dalších účinků, které se dozvíte v Kneipových knihách

IMG_4841

Sebastian Kneipp, německý kněz a léčitel a jeden ze zakladatelů léčby vodou 19. století, sepsal na toto téma mnoho úžasných knih. Jeho metody skutečně fungují a to ihned. On sám se podobným způsobem a poměrně rychle vyléčil z tuberkulózy, která v jeho době byla smrtelnou nemocí. Koupal se v ledové vodě a chodil v ranní rose. V průběhu svého života vyvinul celý systém terapie léčby vodou a založil dokonce vlastní uzdravující lázně. Jeho metody fungují na celé spektrum neduhů lidského těla a to jak fyzických, tak i psychických. Více se o tom dočtete v jeho knihách. Věřte tedy, že upravení termoregulace těla je zcela jednoduché a mimořádně účinné.
Líbí se Vám tento recept? Chcete dostávat podobné sezónní raw recepty přímo do Vaší mailové schránky bez hledání na internetu?
Přihlašte se k odběru receptů.
Nyní se podívejte do svého e-mailu. Přišla Vám od nás zpráva, kterou je třeba potvrdit. A pak se již nechte překvapit receptem na příští týden. Těšíme se na Vás. Klára Hlaváčová.
Něco tak jednoduchého jako je 30 vteřin ve sněhu či ve vodě vám zvýší kvalitu života a zbaví vás problému, který se Vás v zimě může týkat. Vyzkoušíte?
Přeji Vám slunečné a teplé zimní chvíle,
Klára Hlaváčová

www.lahodnosti.cz

 Nakupte si veškeré ingredience a vychytávky do živé kuchyně na Lahodnostech

www.lahodnosti.cz - Vše pro živou stravu na jednom místě
Vše pro živou stravu na jednom místě: Vrcholné zdraví, krásné tělo, jasná mysl

IMG_4849

Autorka článku a textu: Klára Hlaváčová

Tento článek Je Vám v zimě na raw stravě zima? Co s tím? lze šířit nekomerčním způsobem, pouze v nezkrácené podobě i s doprovodnými fotografiemi a se všemi aktivními odkazy a s odkazem nahttp://blog.lahodnosti.cz/je-vam-v-zime-na-raw-strave-zima/ včetně celé této poznámky. Vaše sdílení oceňuji.

Žijeme také na facebooku: http://www.facebook.com/Lahodnosti, kde zveřejňujeme krásný obsah. Oceňujeme Vaše „lajkování“. ;)

Facebook Comments

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Email this to someone

, , ,

2 komentáře ke článku “Je Vám v zimě na raw stravě zima? Co s tím?

 • Petr Čermák napsal:

  Už pár let chodím bos jaro-podzim a letos jsem víceméně prochodil bosky celou zimu (kromě práce) a musím říct, že letos nevím co je rýma. A je pravda,že chůze bosky je návyková. Mám štěstí,že bydlím trochu stranou civilizace a nemusím až tak čelit kritickým pohledům…☺
  A termoregulace? Ani nemluvím, čím dál lepší.
  Čili,choďte bosi a vnímente dotyk s přírodou!
  Hezký den.

  • Klára napsal:

   Petře,

   díky za super koment. Až se bosky potkáme, tak si můžeme potřást pravicí :) Je to tak a pokaždé se na to těším. Teď už jsou zase studené jarní potůčky a to mám také ráda. Chodím též stranou civilizace, užívám si samoty a vnímání sebe sama. A ve městě pak klidně obuji podpatky.

   Přeji nádherné dny bosky po rozkvetlé louce, Klára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>