LAHODNÝ BLOG

BLOG E-SHOPu Lahodnosti.cz

Je Irský mech účinnou mořskou řasou? Nebo je pouhou želírující hmotou v potravinářském a kosmetickém průmyslu bez dalších účinků?

Intimně o Irském mechu a mořských řasách jako takových. Nahlédněte do zákoutí mořských řas, o kterých byste raději ani nevěděli.

Irský mech je velmi dobře probádanou mořskou řasou. V Evropě, v USA i v Asii je Irský mech, nebo jeho části, využíván desítky let (a to masivně) nejen v potravinářství, ale také v kosmetickém průmyslu, v doplňcích stravy (mrkněte třeba na americký google.com), ve výzkumech i pro ekologickou výrobu nádobí z mořských řas.

Ačkoliv mořské řasy jako kelp nebo dulse jsou v Česku dobře známy, o Irském mechu (Chondrus crispus) se příliš nemluvilo. Pokud však jíte mléčné výrobky, s největší pravděpodobnosti jíte upravený výtažek z Irského mechu i vy. Jíte třeba toto? ;)

2C70236A-7398-468D-9F2B-7731B9D5E7A7

Smetana ke šlehání Kunín s karagenanem – chemicky upravený výtažek z Irského mechu.

AD5E168B-D363-46C6-AB50-7B5F001F1957

Gervais – karagenan na posledním místě.

E28D0DE3-3B24-4CC0-82D7-1E3864929F6E

Sojový dezert s karagenanem jako stabilizátorem (chemicky upravený výtažek z Irského mechu)

Obecně je dobré upřednostnit celistvý a čerstvý Irský mech před jakýmikoli výtažky. Pravděpodobně jen tak si uchovává všechny svoje účinky, které spolu působí navzájem. Při výběru Irského mechu sledujeme také to, zda je sbírán na kontrolovaném mořském pobřeží a neobsahuje těžké kovy. Dále se vždy zajímáme o jeho produkci ve vztahu k udržitelnosti životního prostředí a přírody v daném místě.

V následující, postupně zveřejňované, sérii článků od Květy Vondrákové se dozvíte více o mnoha vědecky podložených účincích Irského mechu na klouby, vlasy, pleť a nehty, dále o v mechu obsažených látkách, které působí synergicky. A chybět nebude ani souhrnné využití mechu v kuchyni s uvedenými recepty.

IMG_5887

Dortík s Irským mechem

V závěru článku naleznete některé použité odborné studie a zdroje – a další budou přicházet s dalšími tématy článků. Vědecké (experimentální i přehledové) studie a ostatní odborné zdroje jsme dohledali i ve veřejných databázích, abyste si je mohli přečíst i vy sami. Některé zdroje nejsou veřejně dostupné (např. z některých odborných časopisů) a jsou pouze k zakoupení. Nicméně je možné je zdarma k nahlédnutí (a okopírování za 10Kč/1 strana) objednat v Národní knihovně v Praze (https://www.nkp.cz). Pokud jste studenty univerzity (např. Univerzity Karlovy v Praze a dalších státních univerzit), máte do odborných databází přístup v rámci svého studia.

V závěru úvodu :) bych ráda uvedla, že máme množství uživatelů Irského mechu, kterým Irský mech pomohl s klouby, vlasy apod. a že tyto účinky jsou vidět a cítit. Sama mám dobré zkušenosti s účinky mechu v souvislosti s bolestí v kolenou.

Chystáme metodologicky dobře připravenou případovou studii na toto téma, abychom přispěli vlastními poznatky a vlastní přidanou hodnotou do diskuze o účincích mořských řas. Chtěla bych vyzvat všechny, kteří mají s Irským mechem vlastní zkušenosti, aby nám napsali buď přímo do komentářů nebo na e-mail.

Přeji lahodné počtení a na zdraví,

Mgr. Klára Hlaváčová

F96C3C88-6114-42C1-B8BD-B77CBA91F323

Irský mech se používá i v pivovarnictví

OBSAH ČLÁNKU:

  1. Zaměřeno na pleť – mořské řasy
  2. Co vše (ne)obsahuje Irský mech
  3. Vliv Irského mechu na naši pleť a vlasy: proč kosmetické firmy používají do svých výrobků Irský mech?
  4. Jak jíst mořské řasy? Ve velkém? Nárazově? Dlouhodobě? Pomálu a pomalu? Aneb jak se nepředávkovat.
  5. Zdroje

E5C89381-0DFF-46E7-8872-090C789A2A16

Zaměřeno na pleť, aneb z moře pochází život

Květa Vondráková, Mgr. Klára Hlaváčová

Pojďme se blíže seznámit se skutečnými účinky mořských řas. Dnes nás bude zajímat zejména čerstvý Irský mech, čerstvá mořská řasa, kterou jsme se nadchly už před několika lety a kterou stále studujeme z vědeckých a experimentálních zdrojů. Objevujeme další a další informace, které nás nepřestávají udivovat a s touto mořskou řasou nás více a více sbližují. Chtěly bychom se s vámi o vše podělit a společně pochopit, co v sobě skrývá.

2E8CB83B-E225-4EB8-BD1E-9841D4E1BEC2

Historie mořských řas sahá až do počátků života. Jak poeticky kdysi napsal herbalista Dr. Shook, zabývající se hojně Irským mechem, „z oceánu přichází celý život“*. Díky svým nutričním hodnotám mořské řasy patřily, a doposud stále patří, mezí hodnotný zdroj potravy. Nabízejí celou škálu příznivých účinků, jak navenek, tak zevnitř. Ale k tomu se dostaneme postupně. Čtěte dále.

Mořským řasám někdy říkáme ‘‘mořská zelenina‘‘. Většinou rostou blízko pobřeží v mělkých vodách, na skalách či kamenech, někdy úplně divoce, jindy kultivovaně. Vědci mořské řasy rozdělují botanicky do 3 skupin – zelené, hnědé a červené. Rozdělení do některé ze skupin probíhá na základě různých biologických parametrů a někdy jejich barva či struktura může být zavádějící. Vše navíc může být ovlivněno mnoha vnějšími faktory. Co z toho plyne?

893EB941-42A0-48FF-9D60-67EF7CFFBF02

Černá sůl s Irským mechem

Irský mech neboli hezky česky Puchratka kadeřavá, latinsky Chondrus crispus, anglicky Irish Moss, se řadí mezi řasy červené (red algae), i když zrovna ten náš má barvu velmi světlou až skoro průsvitnou. Svojí strukturou a složením však do této skupiny červených mořských řas patří.

Irský mech a mořské řasy jsou jedinečným zdrojem minerálů a dalších pro tělo nezbytných živin. Mořské řasy mohou poskytovat minerály, které často neobsahují sladkovodní a potravinářské plodiny pěstované na nerostných půdách.

Mořské řasy jsou tvořeny z 20-50% suchými minerální látkami (Kazutosi, 2002), což je příznivě vysoké číslo. Tento údaj se získává vypálením organického materiálu mořských řas a zvážením zbývajícího popela. Mořské řasy v sobě obsahují: draslík, sodík, vápník, hořčík, zinek, měď, chlor, síru, fosfor, vanad, kobalt, mangan, selén, brom, jod, železo a fluor.

Irský mech obsahuje množství živin, které jsou přehledně znázorněny v tabulce v odkazu níže (zdroj: USDA – Ministerstvo zemědělství USA)

http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2616/2

Ve spolupráci s farmářem děláme i vlastní rozbory čerstvého Irského mechu, stejně tak jako ho testujeme na přítomnost (ale raději nepřítomnost :) ) těžkých kovů.

D4C9ED2F-10BE-4FFE-8CAD-0AF715515ED7

Vliv Irského mechu na naši pleť a vlasy: proč kosmetické firmy používají do svých výrobků Irský mech?

Irský mech mimo jiné obsahuje aminokyseliny citrulin a arginin, které znají především fitness nadšenci. Udělá radost i nám ostatním. Citrulin a arginin je složkou mořské biomasy pocházející z červených řas. Je to stabilní dipeptid (molekula složená ze dvou molekul aminokyselin), který zlepšuje biologickou dostupnost argininu zvyšováním hladiny energie pokožky. Pro nás je klíčové, že citrulin a arginin podporují růst a metabolismus buněk a chrání pokožku. Kromě toho jsou důležitým zdrojem dusíku nezbytným pro syntézu bílkovin a kolagenu (Bidri and Choay, 2003). Citrulin a arginin je doporučován pro prevenci a zpomalení stárnutí pokožky. Působí jako ochrana kůže v extrémních podmínkách, jako je chladné a suché klima, znečištění a klimatizace. Pomáhají také hojení ran.

572106C2-7372-4CF4-92F9-42C2D88BF91C

Pleťová maska s borůvkami jako antioxidantem a s Irským mechem

Irský mech, díky vysokému obsahu polysacharidů, změkčuje a uklidňuje pokožku i vlasy. Používá se k zabránění předčasného stárnutí. Nejčastěji je používán místně pro vyhlazení vrásek na kůži, vaky nebo tmavé kruhy pod očima. Podporuje zdraví a projasněnost pleti.

Z vlastní zkušenosti mohu tyto účinky potvrdit. Kosmetika s Irským mechem dodává pokožce vitalitu a mladší vzhled, napomáha obnově kolagenu.

Irský mech je skvělým tonikem pro udržení mladistvé a čisté pokožky. Vzhledem k tomu, že obsahuje vitaminy A, B, C, D, E a K, které vyživují pokožku, byl použit k léčbě psoriázy, ekzému, akné, růžovky, svědění, suché a popraskané kůže, vyrážky, dermatitidy, spálení sluncem, opary a k redukci výskytu křečových žil.

09AA0475-61EB-4B26-9456-CC18717464DE

Domácí přírodní pleťový krém s Irským mechem

Důležitým vitamínem, který je obsažen v Irském mechu, je vitamín K. Dle studií o účinku vitamínu K na tělo, je vitamín K spojován s pružností pokožky. Jak stárneme, začne se pokožka vrásčit, protože začne ztrácet svou elasticitu. Přidání krému či masky nabité vitamínem K může pomoci zlepšit vlastní elasticitu pleti, zjemnit vzhled vrásek, dále např. vaků nebo tmavých kruhů pod očima.

Skvělé jsou koupele z Irského mechu nebo zábaly na vlasy. Doma si můžete také vyzkoušet naši pleťovou masku nebo krém na obličej. Jak na to najdete jednoduše na Lahodném blogu blogu.lahodnosti.cz .

Závěrem výčtu možných účinků Irského mechu na pleť je třeba dodat, že Irský mech není zázrakem. Zázrakem je sama příroda, která tvoří. Můžeme využít přírodní bohatství a obohatit se o mořské řasy nejen zvenku, ale i zevnitř. Otázkou zůstává, jak na to?

13FD065E-959D-440B-A99B-4F99D51B725C

„Mechové“ sandwiche

Jak jíst mořské řasy? Ve velkém? Nárazově? Dlouhodobě? Pomálu a pomalu? Aneb jak se nepředávkovat.

Konzumovat tepelně nezpracované mořské řasy může přinést mnoho výhod. Podle výsledků některých studií a kazuistik lze mnoho fyzických onemocnění jak u lidí, tak u jejich domácích zvířat, řešit pravidelným přidáváním mořských řas do jejich jídelníčku. Ačkoli terapeutické složky mořských řas mohou být extrahovány i jednotlivě, v případech chronických onemocnění se obvykle doporučuje jíst celé mořské řasy, nikoliv extrakty. Pojďme se však na konzumaci mořských řas podívat lehce vědecky.

U některých osob může trvat až 4 měsíce, než si trávící soustava začne produkovat specializované enzymy, které mořské řasy důkladně tráví. U některých osob je zase důkladné trávení mořských řas téměř okamžité. Enteroflora každého jednotlivce musí často vyvinout úsilí k rozpoznání molekulárních struktur mořských řas a následně k jejich využití v těle. To je základ pro odborné doporučení: je mnohem produktivnější jíst malé množství mořských řas denně, než větší množství příležitostně.

pastika

Veganská „paštika“ s Irským mechem

Klíčem k adaptaci na využití mořských řas pro organismus je nutné neustálé vystavování se nové potravině. Jinými slovy řečeno, mořské řasy je třeba jíst dlouhodobě, tak jako je konzumují třeba dlouhožijící Japonci. V důsledku takové pravidelné a dlouhodobé konzumace mořských řas – po menších dávkách – mohou pozitivní léčebné změny nastat za několik týdnů až měsíců. Některé kazuistiky a zkušenosti ale ukazují, že žádané účinky se mohou objevit i v řádu dní (zejména u zvířat).

Ze zkušeností našich klientů i nás osobně jsme zjistily, že účinky Irského mechu jsou „vždy individuální“. :) A teď vážně: Irský mech i jiné řasy jsou mnohem lépe stravitelné v rozmixované podobě či prášku. Pokud vám nevyhovuje jejich vzhled, chuť či vůně, doporučuji je přidat do dobře ochuceného jídla. Pomůže dobré koření, pikantní a sladké chutě. Proto je Irský mech tak vynikající do dezertů. Irský mech lze ale jíst i samotný ve smoothie a nebo ho jednoduše dobře namarinovat (třeba v jablečném octu).

stažený soubor

Čerstvý Irský mech

SHRNUTÍ: Obecně se doporučuje konzumovat mořskou řasu pravidelně a v malém množství (mluvíme zde o množství jako je 1 nebo více čajových lžiček denně). Někdy ale, k dosažení žádoucích účinků, může zabrat postupné zvyšování dávek, aby se tělo začalo regenerovat a problémy ustupovat. Velký vliv samozřejmě má i mnoho dalších faktorů, jako je celková životospráva každého jednotlivce, věk či celkový stav zdraví člověka.

Příště se budeme věnovat další problematice a účinkům Irského mechu na naše tělo. Těšit se můžete na články věnované kloubům, průduškám, močovým cestám, střevům aj. A samozřejmě nebudou chybět naše oblíbené recepty a vychytávky.

Krásný den všem, Květa a Klára :)

D4C9ED2F-10BE-4FFE-8CAD-0AF715515ED7

Reference:

  • Ryan Drum, PhD, BSc in Chemical Technology, PhD in Botany (Phycology), Iowa State University. [online] [vid. 2018-04-24] Dostupný z: http://www.ryandrum.com/seaweeds.htm
  • The Uncommon Guide to Common Life on Narragansett Bay. 1998. [online] [vid. 2018-04-24] Část dostupná z: http://www.edc.uri.edu/restoration/html/gallery/plants/irish.htm
  • Encyclopedia of Life. Chondrus crispus. [online] [vid. 2018-03-14] Dostupný z: http://eol.org/data_objects/32398308
  • 20 Proven Irish Moss Benefits. [online] [vid. 2018-03-14] Dostupný z: https://drhealthbenefits.com/herbal/herbal-plant/irish-moss-benefits
  • The Editors of Encyclopaedia Britannica. Iris Moss (red algae). [online] [vid. 2018-04-24] Dostupný z: https://www.britannica.com/science/Irish-moss

stažený soubor

Facebooková stránka věnovaná Irskému mechu: https://www.facebook.com/irskymech/

Lahodná facebooková stránka: https://www.facebook.com/Lahodnosti/

Lahodný e-shop: http://www.lahodnosti.cz/

Dotazy, komentáře, objednávky a inspiraci směřujte prosím přímo do komentářů nebo zde:

Tel:+420-734 799 449

skype: kveta.vondrakova

Email:lahodnosti.kveta@gmail.com

4C3ED799-466E-44F6-912F-EEA6384E64A7

Růžová himalájská sůl s Irským mechem

Autorky článku: Květa Vondráková, Mgr. Klára Hlaváčová

Autorky fotek: Mgr. Klára Hlaváčová, Květa Vondráková.

Kromě fotky Irského mechu s pivem, autorka:  Kristýna Flieger

Tento článek Je Irský mech účinnou mořskou řasou? Nebo je pouhou želírující hmotou v potravinářském a kosmetickém průmyslu bez dalších účinků? lze šířit nekomerčním způsobem, pouze v nezkrácené podobě i s doprovodnými fotografiemi a se všemi aktivními odkazy a s odkazem nahttp://blog.lahodnosti.cz/je-irsky-mech-ucinnou-morskou-rasou-nebo-je-pouhou-zelirujici-hmotou-v-potravinarskem-a-kosmetickem-prumyslu-bez-dalsich-ucinku/ včetně celé této poznámky. Vaše sdílení oceňuji.

Žijeme také na facebooku: http://www.facebook.com/Lahodnosti, kde zveřejňujeme krásný obsah. Oceňujeme Vaše „lajkování“. ;)

Líbí se Vám tento recept? Chcete dostávat podobné sezónní raw recepty přímo do Vaší mailové schránky bez hledání na internetu?
Přihlašte se k odběru receptů.
Nyní se podívejte do svého e-mailu. Přišla Vám od nás zpráva, kterou je třeba potvrdit. A pak se již nechte překvapit receptem na příští týden. Těšíme se na Vás. Klára Hlaváčová.
Facebook Comments

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Email this to someone

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>