LAHODNÝ BLOG

BLOG E-SHOPu Lahodnosti.cz

Nezapomněli jste si na dovolené spoustu věcí dovolit?

podzimni-vinice-610-1
Pozor! Článek neobsahuje žádné rozhřešení ani explicitní návod :)
Dovolená. Také vám přijde, že je to poměrně ošklivé slovo? Někoho se dovolit (a koho?), zda si mohu dovolit mít volno. Slovo „dovolená“ nemám z tohoto důvodu moc ráda, a nějaký čas jsem místo toho používala slovní spojení “jedu na výlet.”
Např. „v lednu tady 3 dny nejsem, jedu na výlet“. Nebo „v létě jedu na týden na výlet“. Máte pravdu, to ještě jde.
Ale zkuste se zeptat svého šéfa, zda vám dá týden na výlet? :) Pravděpodobně by se stejně bezelstně zeptal něco jako “myslíš týden dovolené?” A my, protože jsme pozitivní držáci bysme hrdě opáčili: “jasně, týden výletové. Vlastně výletní týden! A vůbec, napiš mi tam tu dovolenou!”
 Pak mě ale ono “jedu na výlet” začalo unavovat, protože většinově se prostě používá “mám dovolenou” a hotovo. Ono to taky dost divně zní a budilo to otázky typu, „proč jedeš na týden na výlet? Proč proboha nejedeš na sedmidenní dovolenou?“ :) Nebo: “to je samý výlet, ale budeš mít taky někdy dovolenou?” (No dobře, teď kecám, protože na to se mě skutečně nikdo nikdy nezeptal. :)

vltavsky-meandr-631

Magické slůvko (a není to “prosím”)

A navíc: na dovolenou vám nikdo nezavolá (to se přece společensky nesluší), kdežto na výlet? No to je jiná! Pokud už přeci jen někdo zavolá a vy řeknete onu magickou formulku “jsem na dovolené”, rázem je vše vyřešeno. A samo. No není krásně na tom světě? (Nemluvím ovšem o “po-návratovém stavu”, který by podle mě neměl existovat úplně stejně jako pondělí nebo vosí hnízdo na mezi, kam jste právě s radostí dosedli :) ).
No nakonec je ta dovolená vlastně super. Skoro se najednou zdá, že je lepší než výlet. Schválně někdy onu magickou formulku zkuste jen tak, třeba do telefonu, když chcete odpočívat.
Nebo třeba na tržišti („To je ale překrásná, ale skutečně překrásná paprika! V tomto městě máte samé překrásné papriky. Jsem tu na dovolené, víte?“). Uvidíte, že když se budete zářivě usmívat nebo dokonce smát (což lidé na dovolené hodně dělají, ano považte, usmívají se), dostanete za váš úsměv nějaký ten dáreček. Ať už hmotný nebo ve formě oplaceného úsměvu, vtípku či rozzářených očí. Je to skvělé. Ale možná by jste takový dáreček dostali i na výletě nebo doma, zvláště ve spojení s tím úsměvem. :)

burano-118

 

A jelikož jsou Lahodnosti zejména o jídle, dostávám se od papriky oslím můstkem k tomu:

A co a jíst na výletě?

Promiňte mi, ale jsem v tak doprém rozmaru (to víte, jsem právě na dovolené), že mám chuť jednoznačně odpovědět: jídlo!
Tedy: co jíst na výletě? Jídlo.
Ano jídlo. Ona je to ve finále moc dobrá rada, zvláště když si uvědomíme, že potravinářským průmyslem vysoce zpracované jídlo není jídlo. Jezte jídlo ze základních, a co nejčistších, surovin. Najděte tržiště s čerstvou zeleninou a ovocem. Jste-li na jihu (od Moravy dál), ochutnejte různé druhy broskví, rozličné cukety, artyčoky, sladké, slaďoučké, božské melouny, které u nás prostě nejsou (jelikož jsou podtržené).

posledni-svetlo-680-1

Ochutnejte na stromě dozrálý (!) citrón, však na jihu v zahradách i parcích roste jako u nás švestka. Takový zakázaný citrón nebo mandarinka “přes-ploťák” jsou fakt lahodné. Myslete na to, až vám sousedovic děti otrhají všechny třešně :) .
Kupte si k jídlu něco zeleného, špenát, salát nebo něco, u čeho ani nevíte, co to je a snězte to jen tak. Nakupte místní olej a lejte ho do všeho a pod tlakem. A pokud jíte v restauracích, zkuste místní speciality, je celkem solidní šance, že budou ze základních surovin a čerstvé.
Najděte malého místního prodejce (dost dobrý je pro toto hledání Facebook a jeho funkce Market Place, kam zadáte co právě hledáte a FB vám nabídne nejbližší místní nabídky)  Zeptejte se menších prodejců, co mají svého nebo co by doporučili. Najděte velký supermarket a ochutnejte všechno bio, co tam mají.
Pokud necestujete, ale jste spíše na jednom místě, kupte si místo hotelu apartmán vybavený kuchyní. Nejenom, že je to výhodné cenově, ale více poznáte místní lidi a místní atmosféru a jako bonus se vyhnete unifikovaným hotelovým snídaním, obědům a večeřím. A to se fakt vyplatí.

vecerni-benatky-102

O cestování a raw stravě jsem v roce 2016 napsala 2 články, které jsou k přečtení zde:

1. díl – zamyšlení (přes 40 000 přečtení) 

http://blog.lahodnosti.cz/jsme-ziva-rodina-cestovani-a-raw-strava-1-dil-zamysleni/

2. díl – 12 praktických tipů (přes 60 000 přečtení)  

http://blog.lahodnosti.cz/jsme-ziva-rodina-cestovani-a-raw-strava-2-dil-12-tipu/
Vím od vás, že od té doby se jídlo posunulo od raw, po vegan po základní čisté suroviny, od sušení po pečení a hlavně od radosti k radosti. Tak nám všem přeji božskou inspiraci, která nestárne.
A napište mi, kam jedete na dovču! Pokud ovšem nejedete na výlet.

calafuria-233-1

 

Lahodné cestování, krásné lahodné léto plné uvolnění, legrace a  laskavých vtípků přeje,
Klára

LAHODNOSTIcz LOGO FIN png

Mgr. Klára Hlaváčová
www.lahodnosti.cz
Líbí se Vám tento recept? Chcete dostávat podobné sezónní raw recepty přímo do Vaší mailové schránky bez hledání na internetu?
Přihlašte se k odběru receptů.
Nyní se podívejte do svého e-mailu. Přišla Vám od nás zpráva, kterou je třeba potvrdit. A pak se již nechte překvapit receptem na příští týden. Těšíme se na Vás. Klára Hlaváčová.
FUN TIP na závěr: Pro cestovatele, kteří rádi poznávají místní obyvatelstvo a kulturu a rádi popovídají s domorodci mám neocenitelnou radu: cestujte se psi. Nebo aspoň se psem. Přičemž platí, že: čím větší psi, tím lépe a čím více psů, tím více srandy (a hlídání). Na světě je tolik “pejskařů”, až je to snad k nevíře.

F1DD1D70-9E83-4E0D-B435-F20D72C41E60

Tak trochu z nouze za sebou máme cestování se dvěma obřími psi. Odpadlo nám hlídání a tak jsme se vypravili celá rodina. V životě jsem si nepopovídala s tolika místními a s tolika turisty. Od majitele ubytování, provozovatele obchodů a kaváren, po rodiny na plážích, staré babičky a dědečky procházející se v parku, běžce a sportovce a lidi jen tak na ulici. Výjimkou nebylo pozvání k místním. Skvělé bylo, když nám mladý pár vyprávěl, jaké má doma svoje pejsky. Jelikož jsme jim moc nerozuměli, pozvali nás k sobě domů, aby nám ty psy ukázali. A jelikož se ukázalo, že víc psů, víc zábavy, zůstali jsme až do rána.
Také jsme si byli také snít v přístavu a strážný nás provedl tam, kam návštěvníci nemohou. Miloval psi. Majitel velkého motorového člunu nás zase provedl (i s našimi hafany) po své lodi, na kterou byl náležitě hrdý. Vyprávěl, že doma má bulteriéra, který mu na cestách dost chybí. Příště prý jede se psem.
Cestování se psi je sice dost svérázné, ale na druhou stranu přinese nečekané situace, které byste jinak nezažili. Možná by obdobně fungovalo cestování s hordou dětí. :)

Cestování zdar a napište, zda a kam rádi cestujete vy!

jarni-vecer-566

Text: Mgr. Klára Hlaváčová, www.lahodnosti.cz

Fotografie: s laskavým svolením spolužáka z gymplu Martina Raka, www.martinrak.cz . Martin nabízí workshopy nebo průvodcování, můžete ho kontaktovat na jeho webových stránkách

strom-94

Co jsou Lahodnosti?

www.lahodnosti.cz – Vše pro živou stravu na jednom místě: Vrcholné zdraví, krásné tělo, jasná mysl
Čerstvé i trvanlivé čisté potraviny. Bez chemických přísad. Bez konzervace. Nejčistší lahodné nejlepší potraviny na českém trhu pro Vaše zdravé, štíhlé tělo a jasnou mysl. Čerstvé i trvanlivé potraviny umíme skladovat, takže si je skutečně vychutnáte.
Nakupte si veškeré ingredience, čerstvé potraviny a vychytávky do živé kuchyně na Lahodnostech
Lahodnosti.cz – to je e-shop s bio a raw potravinami, dovoz a vlastní výroba potravin. Komunita nadšených lidí a sdílení živého životního stylu. Provozujeme i lesní školku s raw stravou pro děti.
Maloobchod, velkoobchod, luxusní čisté potraviny, Lahodný blog, školka pro děti s raw stravou, profesionální poradenství, přednášky, ochutnávky, dovoz a vývoj vlastní potravin a surovin té nejlepší kvality.
Facebook Comments

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Email this to someone

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>